Wielkanoc to czas kojarzący się z wiosną, odradzającą się przyrodą i spotkaniami w gronie rodziny. Jeśli jednak chcemy, aby dla dzieci było to coś więcej, by znały wielkanocne tradycje i zwyczaje, warto o to zadbać już od najmłodszych lat.

Prezent od zajączka

Nawet jeśli do tej pory nie kupowaliśmy dzieciom prezentów z okazji świąt Wielkiej Nocy, warto wziąć to pod uwagę. Nie muszą to być wszechobecne słodycze, nawet te w kształcie zajączków czy pisanek. Dobrym pomysłem (zresztą często w tej samej cenie co czekoladki czy jajka z niespodzianką) będą z pewnością książeczki, nawiązujące do świątecznej tematyki. Mogą to być np. “Przygody Fenka. Wydarzenia. Wielkanoc”. Sympatyczny lisek odwiedza swoich dziadków i dowiaduje się czym jest Wielkanoc. Książeczka jest dostępna również w formie audiobooka, to świetna propozycja np. na podróż samochodem, choć każdy odcinek przygód Fenka trwa tylko kilka minut. Jeśli chcemy obdarować trochę starsze dziecko, ciekawymi propozycjami będą “Opowiedz mi, mamo. Polskie zwyczaje i obrzędy wielkanocne” lub “Gdyby jajko mogło mówić”.

Dla najmłodszych ciekawą propozycją na prezenty wielkanocny dla dzieci będą również tzw. wykrojniki z wydawnictwa Wilga. W temacie Wielkanocy pojawiło się kilka tytułów:
– “Wielkanocny Zajączek”
– “Wielkanocne pisanki”
– “Wielkanocny kurczaczek”
– “Wielkanocny baranek”

Kreatywne święta

Jeśli chcemy spędzić z obdarowanym dzieckiem trochę czasu i pobudzić w nim kreatywność, możemy podarować mu książeczkę z naklejkami lub łamigłówkami. Często w okolicach Wielkanocy pojawiają się w sklepach wydania tematyczne. Można w nich znaleźć ciekawe zadania, kolorowanki, a nawet ozdoby do samodzielnego wycinania i składania. To wszystko daje pretekst do rozpoczęcia rozmowy o wielkanocnych tradycjach. Dzieci uwielbiają różnego rodzaju prace plastyczne, można więc również zakupić jajka (np. styropianowe) do ozdabiania farbami lub kolorowe owijki, do zakładania na prawdziwe gotowane jajka. Dobra zabawa gwarantowana!